.

Пълен списък на номинираните филми за наградите "Оскар" 2018

"Формата на водата" води с 13 номинации за престижните статуетки
статуетка Оскар
Снимка: Getty Images

Филмовата академия на САЩ обявява номинациите за наградите "Оскар" 2018! Следващият списък представя всички номинирани филми в 24-те категории на 90-ите награди "Оскар". Филмът "Формата на водата" на режисьора Гийермо дел Торо получи най-много номинации за престижните статуетки - цели 13!

Най-добър филм

Назови ме с твоето име / Call Me By Your Name

Най-мрачният час / Darkest Hour

Дюнкерк / Dunkirk

Бягай! / Get Out

Лейди Бърд / Lady Bird

Призрачна нишка / Phantom Thread

Вестник на властта / The Post

Формата на водата / The Shape of Water

Три билборда извън града / Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

=============================

Най-добър режисьор

Кристофър Нолан - Dunkirk

Джордан Пийл - Get Out

Грета Гъруиг - Lady Bird

Пол Томас Андерсън - Phantom Thread

Гийермо дел Торо - The Shape of Water

=============================

Най-добра актриса

Сали Хокинс - The Shape of Water

Франсис Макдорман - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Марго Роби - I, Tonya

Сирша Ронан - Lady Bird

Мерил Стрийп - The Post

=============================

Най-добър актьор

Тимъти Шаламет - Call Me by Your Name

Даниъл Дей-Люис - Phantom Thread

Даниел Калууя - Get Out

Гари Олдман - Darkest Hour

Дензъл Уошингтън - Roman J. Israel, Esq

=============================

Най-добър оригинален сценарий

The Big Sick

Get Out

Lady Bird

The Shape of Water

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

=============================

Най-добър адаптиран сценарий

Call Me By Your Name

The Disaster Artist

Logan

Molly's Game

Mudbound

=============================

Най-добра анимация

Бебе бос / The Boss Baby

The Breadwinner

Тайната на Коко / Coco

Ferdinand

Да обичаш Винсент / Loving Vincent

=============================

Най-добра оригинална песен от филм

Remember Me (от Coco)

Mystery of Love (от Call Me By Your Name)

This Is Me (от The Greatest Showman)

Mighty River (от Mudbound)

Stand Up For Something (от Marshall)

=============================

Най-добър документален филм

Abacus (Small Enough to Jail)

Faces/Places

Icarus

Last Men in Aleppo

Strong Island

=============================

Най-добър късометражен документален филм

Edith & Eddie

Heaven is a Traffic Jam

Heroin(e)

Knifeskills

Traffic Stop

=============================

Най-добър чуждоезичен филм

A Fantastic Woman (Чили)

On Body and Soul (Унгария)

The Insult (Ливан)

Loveless (Русия)

The Square (Швеция)

=============================

Най-добра актриса в поддържаща роля

Мери Джей Блайдж - Mudbound

Алисън Джени - I, Tonya

Лесли Манвил - Phantom Thread

Лори Меткалф - Lady Bird

Оливия Спенсър - The Shape of Water

=============================

Най-добър актьор в поддържаща роля

Уилям Дефо - The Florida Project

Уди Харелсън - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Ричард Дженкинс - The Shape of Water

Кристофър Плъмър- All the Money in the World

Сам Рокуел - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

=============================

Грим и прически

Darkest Hour

Victoria and Abdul

Wonder

=============================

Монтаж

Baby Driver

Dunkirk

I, Tonya

The Shape of Water

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

=============================

Визуални ефекти

Blade Runner 2049

Guardians of the Galaxy Vol. 2

Kong: Skull Island

Star Wars: The Last Jedi

War for the Planet of the Apes

=============================

Късометражен анимационен филм

Dear Basketball

Garden Party

Lou

Negative Space

Revolting Rhymes

=============================

Късометражен игрален филм

Dekalb Elementary

The Eleven O’Clock

My Nephew Emmett

The Silent Child

Watu Wote/All of Us

=============================

Оригинална музика

Dunkirk

Phantom Thread

The Shape of Water

Star Wars: The Last Jedi

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

=============================

Сценография

Beauty and the Beast

Blade Runner 2049

Darkest Hour

Dunkirk

The Shape of Water

=============================

Операторско майсторство

Blade Runner 2049

Darkest Hour

Dunkirk

Mudbound

The Shape of Water

=============================

Костюми

Beauty and the Beast

Darkest Hour

Phantom Thread

The Shape of Water

Victoria and Abdul

=============================

Монтаж на звукови ефекти

Baby Driver

Blade Runner 2049

Dunkirk

The Shape of Water

Star Wars: The Last Jedi

=============================

Звуков мишунг

Baby Driver

Blade Runner 2049

Dunkirk

The Shape of Water

Star Wars: The Last Jedi

Връчването на наградите "Оскар" ще бъде излъчено пряко на 4 март, единствено по bTV Cinema. Преди това, в продължение на цял месец, филмовият канал на bTV Media Group ще покаже 60 заглавия с награда или номинация за най-престижното кино отличие.