.

Вълшебната приказка „Формата на водата“ получи 4 награди „Оскар“

Гари Олдман („Най-мрачният час“) и Франсис Макдормънд ("Три билборда извън града") бяха отличени за главна мъжка и женска роля

Тази нощ проследихме на живо 90-та церемония по връчването на наградите "Оскар", която водещият Джими Кимел закри с думите:
"Честит рожден ден на жена ми! Извинявам се на Мат Деймън, за него не стигна времето".

„Формата на водата“ получи 4 награди „Оскар“ (от 13 номинации), включително за най-добра режисура на Гийермо дел Торо.

oscar 2018
Снимка: Getty Images

Ето и останалите акценти от юбилейната церемония:

Гари Олдман очаквано взе „Оскар“ за най-добър актьор („Най-мрачният час“).

При дамите най-престижната статуетка бе връчена на Франсис Макдормънд (Три билборда извън града).

oscar 2018
Снимка: Getty Images

 

Сам Рокуел взе наградата за поддържаща мъжка роля за участието си в „Три билборда извън града“.

Алисън Джени взе „Оскар“ за най-добра актриса в поддържаща роля за участието си в „Аз, Тоня“.

oskar 2018
Снимка: Getty Images

"Дюнкерк" получи три статуетки от общо 8 номинации, а "Три билборда извън града" трябваше да се задоволи със само две от 7 възможни.

След 13 номинации Роджър Дикенс взе своя първи „Оскар“ за операторската си работа в Blade Runner 2049.
90-годишният Джеймс Айвъри получи „Оскар“ за най-добър адаптиран сценарий за Призови ме с твоето име (Call Me By Your Name).

*****************

06:47 ч.
Уорън Бийти и Фей Дънауей и тази година връчиха наградата за най-добър филм, след като предишната церемония завърши с гаф – погрешно обявяване на победителя в най-престижната категория.
Тази година с титлата най-добър филм се сдоби „Формата на водата“ (The Shape of Water).
„Посвещавам този Оскар на всички млади творце. Бях хлапе в Мексико, влюбено във филмите… Който има въображение, ще успее. Това е врата, ритнете я и влезте!“ – заяви Гийермо дел Торо.
Останалите номинирани в тази категория бяха:
Призови ме с твоето име (Call Me By Your Name)
Най-мрачният час (Darkest Hour)
Дюнкерк (Dunkirk)
Бягай! (Get Out)
Лейди Бърд (Lady Bird)
Невидима нишка (Phantom Thread)
Вестник на властта (The Post)
Три билборда извън града (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

oscar 2018
Снимка: Getty Images

 

06:34 ч.
Франсис Макдормънд получи наградата за най-добра актриса (Три билборда извън града) в конкуренцията на:
Сали Хоукинс (Формата на водата)
Марго Роби (Аз, Тоня)
Сирша Ронан (Лейди Бърд)
Мерил Стрийп (Вестник на властта)

oskar 2018
Снимка: Getty Images

06:24 ч.
Гари Олдман взе „Оскар“ за най-добър актьор („Най-мрачният час“).
„Искам да благодаря на майка си. Тя е по-стара от Оскар. Гледа ме сега, така че ще й кажа да сложи чайника“.
В тази категория номинирани бяха още:
Тимъти Шаламе (Призови ме с твоето име)
Даниъл Дей-Люис (Невидима нишка)
Даниел Калууя (Бягай!)
Дензъл Уошингтън (Roman J. Israel, Esq.)

06:14 ч.
Гийермо дел Торо получи „Оскар“ за най-добър режисьор (Формата на водата).
„Аз също съм емигрант. Най-хубавото на изкуството е, че заличава границите“ – сподели той при получаването на наградата.
В тази категория номинирани бяха и:
Кристофър Нолан (Дюнкерк)
Джордан Пийл (Бягай!)
Грета Гъруиг (Лейди Бърд)
Пол Томас Андерсън (Невидима нишка)

оскари 2018
Снимка: Getty Images

06:02 ч.
Наградата за най-добра оригинална песен от филм е за Remember Me (Тайната на Коко). Останалите номинирани са:
Mystery of Love (Призови ме с твоето име)
This Is Me (Най-великият шоумен/The Greatest Showman)
Mighty River (Mudbound)
Stand Up For Something (Маршал/Marshall)

05:59 ч.
Александър Деспла взе „Оскар“ за оригинална музика на „Формата на водата“ (The Shape of Water). Това е втора статуетка за него от общо седем номинации.
В категорията се съзтезаваха и:
Дюнкерк (Dunkirk)
Невидима нишка (Phantom Thread)
Междузвездни войни: Последните джедаи (Star Wars: The Last Jedi)
Три билборда извън града (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

05:49 ч.
След 13 номинации Роджър Дикенс ("Изкуплението Шоушенк") взе своя първи „Оскар“ за операторската си работа в Blade Runner 2049. В категорията номинирани бяха още:
Най-мрачният час (Darkest Hour)
Дюнкерк (Dunkirk)
Mudbound
Формата на водата (The Shape of Water) 

05:37 ч.
Джордан Пийл получи статуетка за най-добър оригинален сценарий за "Бягай!" (Get Out). Конкуренти тук бяха:
Болест от любов (The Big Sick)
Лейди Бърд (Lady Bird)
Формата на водата (The Shape of Water)
Три билборда извън града (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

05:33 ч.
90-годишният Джеймс Айвъри получи „Оскар“ за най-добър адаптиран сценарий за "Призови ме с твоето име" (Call Me By Your Name). В тази категория номинирани бяха и:
Катастрофалният артист (The Disaster Artist)
Логан: Върколакът (Logan)
Принцесата на покера (Molly's Game)
Mudbound

05:15 ч.
„Дете на тишината“ (The Silent Child) взе „Оскар“ за късометражен игрален филм. Останалите номинирани бяха:
Dekalb Elementary
The Eleven O’Clock
My Nephew Emmett
Watu Wote/All of Us

05:13 ч.
Heaven is a Traffic Jam on the 405 спечели за най-добър късометражен документален филм в конкуренцията на:
Edith & Eddie
Heroin(e)
Knifeskills
Traffic Stop

04:57 ч.
Дюнкерк (Dunkirk) взе награда за монтаж. В тази категория се състезаваха още:
Зад волана (Baby Driver)
Аз, Тоня (I, Tonya)
Формата на водата (The Shape of Water)
Три билборда извън града (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

Водещият на церемонията Джими Кимел се пошегува: Не знам дали знаете, че преди да влезе в монтаж, "Дюнкерк" е бил романтична комедия с Рийз Уидърспуун. 

04:53 ч.
Blade Runner 2049 спечели статуетка за визуални ефекти в съревнование с:
Пазители на Галактиката Vol. 2 (Guardians of the Galaxy Vol. 2)
Kong: Skull Island
Междузвездни войни: Последните джедаи (Star Wars: The Last Jedi)
Войната за планетата на маймуните (War for the Planet of the Apes)

04:40 ч.
"Тайната на Коко" (Coco) взе „Оскар“ за пълнометражна анимация в конкуренцията на:

Бебе Бос (The Boss Baby)
The Breadwinner
Бикът Фердинанд (Ferdinand)
Да обичаш Винсент (Loving Vincent)

04:38 ч.
"Скъпи баскетбол" (Dear Basketball) спечели в категорията късометражен анимационен филм.
Останалите претенденти бяха:
Garden Party
Lou
Negative Space
Revolting Rhymes

Oscar 2018
Снимка: Getty Images

04:30 ч.
Алисън Джени взе „Оскар“ за най-добра актриса в поддържаща роля за участието си в „Аз, Тоня“.
Конкуренти за стутуетката бяха:
Мери Джей Блайдж (Mudbound)
Лесли Манвил (Невидима нишка)
Лори Меткалф (Лейди Бърд)
Октавия Спенсър (Формата на водата)

oskar 2018
Снимка: Getty Images

04:24 ч.
Чилийският „Фантастична жена“ (A Fantastic Woman) спечели в категорията най-добър чуждоезичен филм.
Негови подгласници бяха:
On Body and Soul (Унгария)
The Insult (Ливан)
Loveless (Русия)
The Square (Швеция)

04:10 ч.
"Формата на водата" (The Shape of Water) спечели „Оскар“ за сценография.
Останалите номинирани са:
Красавицата и Звяра (Beauty and the Beast)
Blade Runner 2049
Най-мрачният час (Darkest Hour)
Дюнкерк (Dunkirk)

04:01 ч.
Наградата за звуков мишунг също отива при „Дюнкерк“ (Dunkirk).
В тази категория се състезаваха и:
Зад волана (Baby Driver)
Blade Runner 2049
Формата на водата (The Shape of Water)
Междузвездни войни: Последните джедаи (Star Wars: The Last Jedi)

03:58 ч.
„Оскар“ за звуков монтаж печели "Дюнкерк" (Dunkirk).
Номинирани са още:
Зад волана (Baby Driver)
Blade Runner 2049
Формата на водата (The Shape of Water)
Междузвездни войни: Последните джедаи (Star Wars: The Last Jedi)

03:40 ч.
В категорията Най-добър пълнометражен документален филм статуетката печели "Икар" (Icarus). Филмът е посветен на допинг скандалите в руския спорт. 

Негови конкуренти тук бяха:
Abacus (Small Enough to Jail)
Faces/Places
Last Men in Aleppo
Strong Island

03:30 ч.
„Невидима нишка“ спечели в категорията Костюми.
Останалите номирани са:
Красавицата и Звяра (Beauty and the Beast)
Най-мрачният час (Darkest Hour)
Формата на водата (The Shape of Water)
Довереникът на кралицата (Victoria and Abdul)

03:25 ч.
Наградата за грим печели "Най-мрачният час" (Darkest Hour).

03:16 ч.
Сам Рокуел взе наградата за поддържаща мъжка роля за участието си в „Три билборда извън града“. Любопитното е, че още един актьор от този филм бе номиниран в тази категория:
Уилям Дефо (Проектът Флорида/The Florida Project)
Уди Харелсън (Три билборда извън града)
Ричард Дженкинс (Формата на водата)
Кристофър Плъмър (Всичките пари на света)

oskar 2018
Снимка: Getty Images